Narodowe czytanie 2019 w Gminie Lądek.

narodowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NARODOWE CZYTANIE 2019 w Gminie Lądek

 

Tegoroczna odsłona akcji NARODOWE CZYTANIE odbywająca się niezmiennie pod patronatem Pary Prezydenckiej miała miejsce w gminie Lądek na inauguracji roku akademickiego Lądkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, tj. 17 października o godzinie 17ºº w miejscowej Sali OSP.

Tym razem spośród wybitnych dzieł należących do kanonu polskiej literatury wybrano do odczytania i przypomnienia utwory niepowtarzalne        i doniosłe mimo niewielkich rozmiarów: polskie nowele pozytywistyczne.

Uczestnicy czytania przenieśli się w lata 70-te i 80-te XIX wieku,  w czasy Polski rozbiorowej, do Warszawy i jakiegoś nienazwanego polskiego miasta i wysłuchali nowel:

– „DYM”, opowieści o miłości wiernej, wzniosłej i bezwarunkowej, której siły nie jest w stanie pokonać nawet śmierć – o miłości matczynej, w wykonaniu pani Renaty Kwiatkowskiej, nauczycielki ze szkoły podstawowej w Ratyniu,

– następnie „KATARYNKI”, utworu o tym, że człowiek może zmieniać swoje życie na lepsze w każdym jego momencie, propagującego postawy bezinteresownej pomocy, otwartości na świat i problemy innych ludzi żyjących na co dzień obok nas, w interpretacji pana Artura Miętkiewicza, Wójta gminy,

– oraz nadprogramowo – spoza listy proponowanej do odczytania w tym roku – historię pięknej miłości i dramatycznej, choć bezgłośnej walki z chorobą. „KAMIZELKĘ” odczytała pani dyrektor Joanna Kuźniewska.

Między kolejnymi utworami przerywnikami były kolejno piosenki:

– Michała Bajora: NASZYCH MATEK MALEŃKIE MIESZKANKA,

– Zbigniewa Wodeckiego: NAUCZMY SIĘ ŻYĆ OBOK SIEBIE,

– Kai: NA PALUSZKACH.

Zważywszy, iż jesień to pora roku w sposób szczególny sprzyjająca refleksji nad ludzkim losem mam nadzieję, że spotkanie okazało się nie tylko zachętą do spędzania jesiennych wieczorów w towarzystwie książki, ale także jedną z wielu na długo pamiętanych prób znalezienia odpowiedzi na sens naszego życia.

Marta Portala,

starszy bibliotekarz Biblioteki Publicznej Gminy Lądek – Filia w Ciążeniu

 

 

POWIĘKSZ CZCIONKĘ
KONTRAST