Odbyły się Dożynki Powiatowe 2016 r.

Gmina Powidz była gospodarzem Dożynek Powiatowych 2016 r., które odbyły się 4 września (niedziela). Tego dnia społeczność powiatu słupeckiego dziękowała za rolniczy trud dnia codziennego.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w powidzkim kościele, którą koncelebrowali ks. proboszcz Alfred Lewicz i ks. prałat Krzysztof Stawski – dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Przed rozpoczęciem Eucharystii kapłani powitali delegacje, poczty sztandarowe i gości przez kościołem. Odbyło się poświęcenie wieńców i chlebów. Czytania podczas Mszy odczytali: Starosta Słupecki – Mariusz Roga i Wójt Gminy Powidz – Jakub Gwit. W procesji z darami włodarze przynieśli dar ołtarza dla powidzkiej parafii – trzy białe ornaty. Poza tym w procesji z darami uczestniczyli: Starosta i Starościna Dożynek, Przewodniczący Rady Gminy i Rady Powiatu Słupeckiego, rolnicy z gminy Powidz oraz pszczelarze. Oprawę liturgii w kościele i dalszą część obrzędową ubogacali Orkiestra Dęta z Powidza i Chór ,,Sonata.”

Następnie korowód dożynkowy, który tworzyły poczty sztandarowe, delegacje z wieńcami prowadzone przez młodzież ze szkoły w Powidzu ubraną w ludowe stroje, Starostowie Dożynek, komitet honorowy – włodarze z gmin powiatu słupeckiego oraz liczni zaproszeni goście i mieszkańcy gm. Powidz, przeszedł ulicami na powidzkie Łazienki. Po drodze można było podziwiać okolicznościowe dożynkowe dekoracje. W uroczystościach wzięły udział także reprezentacje sołectw Gminy i Miasta Witkowo – Wiekowa i Ruchocinka, które przynależą do parafii Powidz.

Słowa powitania do uczestników Powiatowego Święta Plonów skierowali Starosta Słupecki i Wójt Gminy Powidz. Wójt w swoim przemówieniu obiecał być blisko spraw osób rolniczego trudu, wskazując, że cyt.: ,,Będziemy Was wspierać w różnych działaniach, bo chcemy:

– żeby bogata tradycja płynąca z życia rolniczego (przekazywana też dzięki działalności naszych lokalnych zespołów artystycznych) dalej była wśród nas obecna,

– żeby to nasi rolnicy mogli się rozwijać i odpowiadać za nasze ziemie, bo żyjąc to już od lat, najlepiej wiedzą jak to się robi,

– aby rolnictwo miała odpowiednie warunki prawne i gospodarcze do funkcjonowania.”

Podkreślił także, że cyt.: ,,Dożynki Powiatowe to także okazja do wzajemnego spotkania, integracji, wymiany doświadczeń. To niezwykle ważne, abyśmy w codziennej pracy potrafili tworzyć dobre relacje, abyśmy budowali kulturę spotkania, a unikali ducha niezdrowej rywalizacji. Nawzajem jesteśmy sobie potrzebni!“

Życzenia z okazji uroczystości nadesłali: Waldemar Pawlak – Prezes Zarządu Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej, honorowy obywatel Powidza; Władysław Kosiniak-Kamysz – Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego; Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego; Krzysztof Grabowski – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego; Zbigniew Hoffmann – Wojewoda Wielkopolski oraz Marek Baumgart – Zastępca Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Część obrzędowa rozpoczęła się polonezem, tańczonym przez pracowników Urzędu Gminy Powidz oraz radnych, w specjalnie przygotowanych na tę okazję strojach.

Starostami Dożynek – Powidz 2016 byli Michał Wysocki z Powidza oraz Sylwia Kubiak ze Słupcy. Obecność Starościny z m. Słupca wskazuje, iż w następnym roku gospodarzem Dożynek Powiatowych będzie właśnie Gmina Miejska Słupca.

W części obrzędowej Starostowie Dożynek przekazali na ręce Wicestarosty Słupeckiego oraz Wójta Gminy Powidz chleb i owoce. Śpiew podczas tej części prowadzony był przez Chór ,,Sonata”

Dożynki Powiatowe były okazją do wręczenia odznaki Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa” dla osób związanych z Gminą Powidz. Odznaczenie to otrzymali: Bogdan Piotrowski zam. Powidz, Antoni Kaczyński zam. Polanowo oraz Marek Waszak zam. Charbin.

Rozstrzygnięto również konkurs „Słupecki Rolnik Roku”. Do tegorocznego konkursu zgłoszone zostały cztery gospodarstwa rolne. Tytuł „Słupecki Rolnik Roku” otrzymał Rafał Pietrzak z żoną Barbarą zam. Kossakowo, gm. Orchowo; II m. zajął Michał Imbiorowicz zam. Przybrodzin gm. Powidz (nagrodę odebrał Wójt Gminy Powidz); natomiast III m. – Mirosław Dziewiątka zam. Wierzbocice, gm. Słupca. Wyróżnienie zdobył Łukasz Szczepański zam. Ciążeń, gm. Lądek.

W Konkursie na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy zwyciężyła Gmina Strzałkowo; II miejsce zajęło – Miasto Słupca, a III miejsce – Gmina Ostrowite.

Przez powidzką młodzież wystawiona została ,,Legenda o Bożku Powidu.” Przed publicznością zaprezentowali się miejscowi artyści: chór Sonata, powidzka Orkiestra Dęta, dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Powidzu oraz zgromadzone w różnych formacjach przy Domu Kultury w Powidzu zespoły: Łapu-Capu, AGuGu, Densiaki, młodzieżowy team Adoremus, zespół ludowy Powidzanie oraz wokalistki Lidka Szymkowiak i Oliwka Bocheńska.

Wokół sceny rozstawiono liczne stoiska i wystawy m.in.: stoisko przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Powidza ze swojskim ciastem; wystawę Klubu Seniora „Złota Jesień” – koronki i serwetki ręcznie robione; wystawy 70-lecie Biblioteki Publicznej w Powidzu i Cyfrowe Archiwum Ziemi Powidzkiej oraz wystawę fotografii: Przybrodzin i okolice w obiektywie Piotra Pancewicza. Konkurs testowy dla rolników przygotowała Placówka Terenowa KRUS w Słupcy, natomiast dzieci mogły korzystać z różnych atrakcji w strefie dziecka.

Dożynkową uroczystość prowadzili: Katarzyna Rybicka i Robert Czechorowski.

Ze strony Gminy Lądek chleb nieśli Ewa i Przemysław Kozłowscy z Ląddu, za co Wójt Gminy Lądek Artur Miętkiewicz kieruje serdeczne podziękowania.

Powidz po raz drugi był gospodarzem Dożynek Powiatu Słupeckiego, ostatnie odbyły się w 2008 r.

Fotorelacja:
http://powidz.pl/2016/09/06/dozynki-powiatowe-w-powidz/

Zdjęcia także:

Twojaslupca.pl

powiat-slupca.pl

info ze strony: www.powidz.pl

POWIĘKSZ CZCIONKĘ
KONTRAST